Szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV”


image_pdfimage_print

„Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – Kontra HIV”

 

Szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV” w tym roku odbyło się 8 czerwca. Szkolenie organizowane zostało przez Monikę Osak – pracownika ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Obornikach, a skierowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Głównym celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu HIV/AIDS wśród młodzieży, nabycie umiejętności dokonywania świadomych decyzji zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem HIV  i szerzenia się chorób przenoszonych drogą płciową, ukształtowanie właściwych postaw wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS oraz wzbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem i odpowiedzialności za zdrowie partnera.

Tegoroczne szkolenie w powiecie obornickim odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Uczestnikami szkolenia było 17 uczniów ze szkół:

Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach, Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie, Zespołu Szkół w Objezierzu oraz Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach.

Program szkolenia obejmował część teoretyczną, w której przedstawiono aktualną wiedzę dotyczącą problematyki HIV/AIDS oraz warsztaty, podczas których młodzież  starała się nabyć różnorodnych umiejętności pozwalających na racjonalne ocenianie zagrożeń i podejmowanie trafnych decyzji. Warsztaty miały również sprzyjać promowaniu postaw szacunku wobec siebie i innych, odpowiedzialności w kontaktach interpersonalnych oraz akceptacji wobec zakażonych HIV i chorych na AIDS.

 

Opracowała: Monika Osak