FONTANNA NIE JEST MIEJSCEM PRZEZNACZONYM DO KĄPIELI


image_pdfimage_print

FONTANNA NIE JEST MIEJSCEM PRZEZNACZONYM DO KĄPIELI

Woda w fontannach mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Woda w tego typu urządzeniach zazwyczaj nie jest uzdatniana i dezynfekowana, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli. Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym i nie jest wymieniana, a występujące w niej mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone drogą doustną nie tylko poprzez picie wody ale także poprzez kąpiel lub zabawę w wodzie stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i zwierzęta (np. gołębie, koty, psy), często można w niej znaleźć śmieci oraz niewidoczne dla oczu bakterie. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia gronkowców, salmonelli i bakterii coli typu fekalnego.

Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę aerozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego aerozolu może prowadzić do zachorowań na legionelozę, przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac.

Fontanny są elementem architektury miasta, a nie miejscem przeznaczonym do kąpieli, dlatego Inspekcja Sanitarna nie przeprowadza badań jakości wody w tych urządzeniach. Fontanny i podobne urządzenia wodne powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.

W fontannach nie należy się kąpać, pływać ani pić z nich wody!