“Światowy Dzień Rzucania Palenia”


image_pdfimage_print

“Światowy Dzień Rzucania Palenia”.

16 listopada Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Obornikach zorganizowała punkt informacyjno – profilaktyczny.

W holu sklepu „Intermarche” w godzinach przedpołudniowych była możliwość przeprowadzenia badania przy pomocy smokolyzera. Smokolyzer, to urządzenie do badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Tlenek węgla u osoby niepalącej i niebędącej biernym palaczem nie występuje w ogóle, jednak u palacza wskaźnik tlenku węgla jest tym wyższy im więcej, częściej i dłużej pali papierosy.

Podczas akcji była również możliwość zmierzenia ciśnienia tętniczego krwi przez miłe panie: położną i pielęgniarkę środowiskową, można było otrzymać ulotki o tematyce zachęcającej do rzucenia palenia oraz uzyskać porady na temat szkodliwości palenia i możliwości rzucenia nałogu. Działania były możliwe dzięki obornickiemu PWiK oraz rogozińskiemu Aquabellis, które sfinansowały zakup smokolyzera wraz z akcesoriami.

 

Powyższe działania związane są z kampanią  Projektu „Profilaktyczny program w zakresie uzależnienia od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, a także w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

 

Sporządziła: Monika Osak