Kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas Rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”

Informacja Prasowa nowa odsłona kampanii do pobrania – pdf

Materiały:

Plakat

Baner 1

Baner 2

Spot TV 30 sekund

Spot TV 60 sekund

Spot Radio 30 sekund

Informacja Prasowa start kampanii do pobrania – pdf

PUNKTY KONSULTACYJNO -DIAGNOSTYCZNE  2018r
gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV

EPIDEMIOLOGIA

HIV i AIDS w Polsce

Dane z Państwowego Zakładu Higieny
 od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2017 roku:

  • 22 334 zakażonych ogółem,
  • 3 530 zachorowań na AIDS,
  • 1 376 chorych zmarło.

Na dzień 02.10.2017 r. leczeniem ARV objętych było 10 273 pacjentów, w tym 110 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021” . (dane KC ds. AIDS, PZH)

HIV/AIDS w województwie wielkopolskim

Dane z Oddziału Epidemiologii

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu:

w 2017 roku:

  • 181 nowych zakażeń w tym:

            – 8 kobiet,

            – 173 mężczyzn, wśród których 38 deklarowało           

              orientację homoseksualną, 4 osoby zakażone przez

              wstrzyknięcie narkotyków,

  • 14 zachorowań na AIDS – w tym 1 kobieta,
  • 5 chorych zmarło – mężczyźni w wieku 29-62 lat.

Grupy wiekowe:

15-19 lat – 3 osoby,   20 – 29 lat – 53 osoby,

30 – 39 lat – 73 osoby,    40 – 49 lat – 34 osoby,

50 – 59 lat 8 osób,    powyżej 60 lat – 6 osób,     brak danych – 4 osoby.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Obornikach uczestniczyła w obchodach „Dni Obornik”. W „Niedzielę ze Smakiem” 24.06.2018r.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Obornikach uczestniczyła w obchodach „Dni Obornik”. W „Niedzielę ze Smakiem” 24.06.2018r pracownice – Monika Osak i Dagmara Kłosowicz przeprowadziły działania informacyjno – profilaktyczne.

Punkt PSSE znajdował się przy Młynie Dalhmana. A zainteresowane osoby mogły tam otrzymać ulotki i gadżety promujące życie bez nałogów (tytoniowego i alkoholowego), ulotki dotyczące profilaktyki HIIV/AIDS, chorób odkleszczowych oraz nowotworów. Każdy zainteresowany mógł uzyskać porady związane z leczeniem uzależnienia tytoniowego i alkoholowego.

Osobom chętnym badano, przy pomocy smokerlyzera, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie to obrazuje poziom zatrucia organizmu przez palenie tytoniu.

Przy pomocy alkogogli, osoby chętne mogły przeprowadzić ćwiczenie które pokazuje jak zaburzone jest poprawne widzenie, orientacja i reakcja człowieka po spożyciu danej ilości alkoholu (ok. 1,5‰).

 

Ćwiczenia i badania cieszyły się zainteresowaniem, a punkt odwiedziło mnóstwo ludzi. Nawet gość specjalny „Niedzieli ze smakiem” – Pascal Brodnicki zainteresował się działaniami PSSE.

 

Opracowała: Monika Osak
KURS GRZYBOZNAWCZY w terminie: od 24 września do 01 października 2018r.

KURS GRZYBOZNAWCZY
Informujemy, iż prowadzony jest nabór kandydatów na kurs grzyboznawczy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów
i grzyboznawcy ( Dz. U. z 2011r. Nr 115 poz. 672),
który odbędzie się w terminie: od 24 września do 01 października 2018r.

Organizator i miejsce kursu:
Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Montana”
Grand Tours, Handel – Turystyka, Zbigniew Gray
64-200Wolsztyn, Karpicko ul. Wczasowa 73, woj. wielkopolskie
tel. (68) 347-15-02
e-mail: motel@motelmontana.pl

Wymagane wykształcenie: co najmniej średnie

Czas trwania kursu : 8 dni

Zgłoszenia i informacje dot. kursu:
tel.: (61) 854 48 46 lub 61 8544 813
e-mail : oddzial.grzyboznawczy@wssepoznan.pl

w zgłoszeniu należy podać:
imię i nazwisko kandydata, adres do korespondencji, numer telefonu, adres e-mail
Szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV”

„Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – Kontra HIV”

 

Szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV” organizowane przez Monikę Osak – pracownika ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Obornikach, odbywa się co roku. Odbiorcami projektu jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu obornickiego. W tym roku szkolenie odbyło się wśród uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.  Uczestnikami było 20 uczniów – reprezentantów różnych klas tejże szkoły.

Głównym celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu HIV/AIDS wśród młodzieży, nabycie przez nich umiejętności dokonywania świadomych decyzji zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem HIV  i szerzenia się chorób przenoszonych drogą płciową, ukształtowanie właściwych postaw wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS oraz wzbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem i odpowiedzialności za zdrowie partnera.Tegoroczne szkolenie w powiecie obornickim odbyło się dnia 14 czerwca przy specjalnym udziale Pana Pawła Witzberga sierż. sztab. Komendy Powiatowej Policji w Obornikach.

Program szkolenia obejmował część teoretyczną, w której przedstawiono aktualną wiedzę dotyczącą problematyki HIV/AIDS oraz warsztaty, podczas których młodzież  starała się nabyć różnorodnych umiejętności pozwalających na racjonalne ocenianie zagrożeń i podejmowanie trafnych decyzji. Warsztaty miały również sprzyjać promowaniu postaw szacunku wobec siebie i innych, odpowiedzialności w kontaktach interpersonalnych oraz akceptacji wobec zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Każdy uczeń po szkoleniu otrzymał dyplom Młodzieżowego Lidera Zdrowia świadczący o posiadaniu wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS.

Każdy z uczestników może współpracować w kolejnych latach nauki z nauczycielami w prowadzeniu konkursów happeningów i innych imprez szkolnych poświęconych profilaktyce zakażeń HIV/AIDS i będzie mógł liczyć na wynagrodzenie za swoją dodatkową pracę np. dyplom, prezentacje swoich osiągnięć na forum szkoły, wyższą ocenę ze sprawozdania.

 

Opracowała: Monika Osak

 
Światowy Dzień bez Papierosa – dzieci podczas spacerów rozdawały ulotki nawołujące do rzucenia palenia.

Światowy Dzień bez Papierosa

 Dzieci podczas spacerów

rozdawały ulotki nawołujące do rzucenia palenia.

 

 

 

W dniu 30 maja b.r. w powiecie obornickim przy współpracy dyrektorów i nauczycieli przedszkoli  i szkół podstawowych przeprowadzono 8 akcji informacyjnych – zachęcających do rzucenia palenia tytoniu.

W realizację zaangażowały się dzieci grup rocznego przygotowania przedszkolnego z przedszkoli i szkół, które podczas spacerów rozdawały przechodniom ulotki o tematyce antytytoniowej. Rozdawnictwo ulotek było poprzedzone pogadankami nauczycieli z dziećmi na temat szkodliwości palenia tytoniu.

Podczas obchodów „Światowego Dnia bez Tytoniu” w Zespole Szkół w Objezierzu  zostały rozdane wśród uczniów ulotki o tematyce antynikotynowej.

Dodatkowo w Sali Wiejskiej w Bogdanowie podczas Pikniku Rodzinnego z okazji Tygodnia Karmienia Piersią odbyła się akcja informacyjno – profilaktyczna, podczas której rozdawano ulotki i gadżety o tematyce antynikotynowej mierzono również osobom chętnym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. W akcji uczestniczyło ok. 30 osób.

Podczas wszystkich akcji rozdano ponad 800 szt. ulotek nawołujących do rzucenia palenia.

 

 

Opracowała: Monika Osak